На честь Дня Соборності  оголошуємо “ЛАНЦЮГ СВІТЛИН ЄДНОСТІ”!

Запрошуємо 22 січня 2023 року долучитись вихованців та викладачів закладів системи позашкільної освіти: розмістіть у себе на сторінці в соцмережах світлину із Вашим зображенням (бажано з патріотичними символами)  з хештегом #позашкілляденьсоборності та #ланцюгєдності і поширюйте серед Ваших знайомих. 

 

Що це означає і чому ця подія є такою важливою для українців, особливо під час війни з рф.

Офіційно це свято встановлене Указом Президента України «Про День Соборності України» від 13 листопада 2014 року № 871

ІСТОРІЯ ПОДІЇ

22 січня ми згадуємо дві рівнозначні за вагомістю події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель.

105 років тому – 22 січня 1918 року – Українська Народна Республіка проголосила незалежність і боролася за право бути «самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». Цей факт руйнує твердження російської пропаганди, буцімто Української держави не існувало, її вигадали більшовики.

! 22 січня 1918 року вперше у XX столітті українці проголосили незалежність власної держави – Української Народної Республіки.

!! 22 січня 1919 рокувідбувся історичний Акт Злуки – Проголошення соборності УНР і ЗУНР об’єднання українських земель в одній державі.

Термін «соборність» має кілька значень. Це й об’єднання в одне державне ціле всіх земель, заселених певною нацією на суцільній території. І духовна консолідація всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності. Соборність – це також територіальна цілісність держави. Тому звільнення від російського окупанта українських земель є нашою спільною метою.

Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це – основоположна віха українського державотворення.

24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України.

Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991-го. Втім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня відбулося відновлення державної незалежності України.

Через невдачу Української революції 1917–1921 років державність зберегти не вдалося. Тому у XX столітті українці змушені були продовжувати боротьбу за неї, аж до відновлення незалежності в 1991-му.

Сьогодні, через 105 років після проголошення Акта Злуки, ми обʼєднані у відстоюванні своєї Незалежності і Держави.

Впевнені, що після Перемоги над російським агресором соборність України стане незаперечною навіть для теріиторій, окупованих з 2014 року.

ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ:

  • Соборність невіддільна від державності, суверенітету й незалежності народу, які є фундаментом для побудови демократичної держави, запорукою виживання й існування нації.
  • Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії.
  • Сьогодні соборність для України означає деокупацію всіх територій, захоплених ворогом, відновлення єдності з Донеччиною, Луганщиною та Кримом.
  • Соборність передбачає не лише пам’ять про спільне минуле, а й потребує згуртованої співпраці заради майбутнього. Коли ми, люди з різних регіонів країни, разом працюємо, створюємо знакове й важливе, боремося з окупантами.
  • Радянська та російська пропаганди завжди нав’язували переконання, що українці діляться на «схід»  і «захід». Ця пропаганда зазнала краху. Адже в сучасному спротиві російській агресії ми довели свою згуртованість і спільне прагнення жити у вільній державі, яка сама визначає своє майбутнє.
  • Українська незалежність понад 100 років тому зазнала поразки від більшовиків, зокрема, через використанням ними методів гібридної війни: невизнання своїх військ на території УНР, створення маріонеткових псевдореспублік, підтримку антиукраїнських рухів. Але також – через періодичний брак згуртованості в діях, попри спільне бажання українців жити в обʼєднаній державі.
  • Сьогодні Російська Федерація знову прагне знищити українську державність і окупувати нашу землю. Тож так важливо залишатися монолітними в боротьбі проти ворога.

Нині Україна продовжує боротьбу за Незалежність. Тому Соборність залишається однією з пріотритетів національних завдань українського суспільства.

Цілісність держави буде цілковито відновлена тільки після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом.  Соборність – мета нашої Перемоги.

 

Пост сформовано за матеріалами УІНП