Художньо-естетичний напрям позашкільної освіти за кількістю охоплених дітей посідає перше місце серед усіх інших напрямів позашкільної освіти і передбачає формування основ естетичної культури, духовне збагачення дітей, розширення їх світогляду, оволодіння цінностями і знаннями в галузі світового та народного мистецтва, музики, архітектури, побуту, ремесл, виховання художнього смаку, примноження культурно-мистецького надбання народу, формування внутрішньої національної ідентичності.
Популярність вокальних, музичних, хореографічних та образотворчих профілів цього напряму пояснюється тим, що пісня, танок, малювання та вишивання є не тільки традиційними способами проведення вільного часу українського народу, а й одними із найпривабливіших видів дозвілля.
В умовах сьогодення основна діяльність художньо-естетичного напряму скерована на розвиток дитячої особистості, задоволення пізнавальних потреб, змістовного відпочинку та вдосконалення вмінь і навичок, які за своїми формами і змістом відповідають профілям мистецтв – ARTS.
Головними завданнями розвитку напряму є:
Оновлення змісту ARTS-напряму позашкільної освіти відповідно до вимог часу та вимог галузі потребує об’єднання зусиль представників законотворчих структур влади, виконавчих органів, місцевого самоврядування, українського шоу-бізнесу, закладів позашкільної освіти.
Учнівські та студентські колективи, які діють у навчальних закладах системи освіти Міністерства освіти і науки України, із року в рік демонструють високий професіоналізм та художні здібності в хореографії, вокально-хоровому, фольклорному, театральному, декоративно-ужитковому мистецтвах.
Одним із видів заохочення та відзначення високого рівня виконавської майстерності є присвоєння та підтвердження почесних звань «Зразковий художній колектив» та «Народний художній колектив» найкращим творчим колективам України.
Щорічно в ARTS-напрямі проводиться близько 60 масових заходів для дітей та молоді, які охоплюють усі види та жанри мистецтв – від виконання обрядових пісень, народних танців та фольклористики, які відповідають відродженню національних традицій українського народу, до сучасних діджитал- та цифрових мистецьких проєктів.